Новини,  Нотатки BW Club

5 хибних ідей, що гублять стартапи

Прийняти рішення про те, щоб стати підприємцем, зазвичай дається нелегко. Практика показує, що в успішних бізнесменів воно було обумовлено бажанням кардинально змінити ринок і допомогти своєму споживачеві у вирішенні якоїсь проблеми або було прийнято, щоб дошкулити поганому босу з попередньої роботи.

Навколо теми малого бізнесу є багато цікавих матеріалів, але сьогодні ми хочемо поділитися п’ятьма хибними ідеями, які є в суспільстві, але, слідуючи яким, ви точно не станете успішними.

Ідея №1. «Потрібно все обдумати та бути на 100% впевненим, що все вийде»

Я бачив безліч геніальних ідей, які могли б привести до успіху, але молоді підприємці їх просто бояться реалізовувати. У результаті їхні ідеї привласнюють інші, більш ризикові люди, або вони зовсім втрачають свою актуальність. Згадайте історію із запуском Facebook, впевнений, ви не хочете так само втратити свою ідею. Тому дійте! Поки не перевіриш, не дізнаєшся, працює ідея чи ні.

Ідея №2. «Я тільки починаю бізнес, навіщо мені бізнес-модель та організація?»

Ті, хто так вважають, зазвичай потрапляють у три з чотирьох стартапів, які банкрутують у перший рік. Через нерозуміння бізнес-моделі своєї компанії молоді підприємці часто вкладають свої сили у завідомо збитковий бізнес. Зазвичай рахують чистий прибуток і забувають порахувати витрати на рекламу, забезпечення і заробітну плату.

Найсмішніше те, що зарплату співробітникам ще іноді закладають у бюджет, а грошову винагороду самому власнику бізнесу — ні. З цього і виходить, що підприємець працює сам собі в збиток, а коли гроші закінчуються — злиться на весь світ і закриває бізнес.

Ідея №3. «Мені потрібно знайти партнерів, щоб відкрити бізнес. Що ж я сам зможу?»

Часто молоді підприємці вступають в абсолютно божевільні партнерські відносини. Зазвичай обґрунтовують такі колаборації тим, що розділять ризики в разі провалу. Це брехня. Якщо у вас є страх починати власну справу, ніякі партнери вам не допоможуть його побороти.

Я сам перші два бізнеси вів із партнерами, тому добре знаю цю кухню. Тоді я не думав про ідеологію, маркетинг або менеджмент, мені просто потрібні були гроші. Першим бізнесом була софтверна компанія, яка була неуспішна. Ми її створювали під певний проєкт, а він не вдався. Наступним бізнесом стала дилерська компанія з продажу комп’ютерів, створена разом із партнерами. Це був свого роду проєкт по інтересах, адже я добре розбирався в комп’ютерах, програмуванні, електроніці. Я просто створював собі робоче місце, де міг би заробити грошей. Це було жахливою помилкою, але в 1993 році було дуже важко.

Ті дві компанії не можна назвати бізнесом, це були спроби вижити. Якщо ви маєте на меті не просто створити собі робоче місце і вижити, беріть собі в партнери людей, які представляють цінність для компанії й підсилюють її.

Ідея №4. «Мій продукт унікальний, і надавати його можу тільки я»

Ця ідея поширена для онлайн-шкіл, освітніх програм і різного роду навчань, коли бізнес запускається, а самого продукту немає. Хибним переконанням власника є те, що він побудує велику компанію, якщо сам читає лекції, тобто виробляє те, за що платить його споживач гроші.

Це як у хендмейд: навіть якщо ви крутий майстер і дуже затребуваний, то без опису технології виробництва і делегування своїх функцій іншим дуже скоро упретеся в «стелю» і не зможете розвиватися. Через це я 11 років тому заснував міжнародну консалтингову компанію і спочатку створював свій авторський курс, але описував його так, щоб надавати його змогли мої консультанти.

Ідея № 5. «У нас мало грошей, тому ми не будемо витрачатися на маркетинг»

Недооцінка маркетингу занапастила чимало хороших бізнесів. Деякі досі вважають, що орендувати склад, забити його товаром і розповісти про це друзям буде достатньо. Однак в епоху інтернету потрібно витрачати гроші на маркетинг, щоб достукатися до свого споживача. Практика показує, що потрібно щотижня виділяти на розвиток 12-20% від обороту компанії. Так, це величезні гроші, але якщо не намагатися знайти гроші на маркетинг, ви не інвестуєте в розвиток, отже, вже програєте конкурентам.

Джерело