Інтерв'ю

Ілона Бовенс про інвестиційний клімат в Україні. Інтерв’ю

Про потенціал нашої країни для міжнародних інвесторів та успішнi проєкти в період корона-кризи, розповіла Ілона Бовенс, засновниця інвестиційної компанії «I.Bauwens & Co», учасниця міжнародного закритого жіночого бізнес-клубу «Business Woman Club».

Ілоно, наскільки ризиковано під час карантину запускати нові бізнеси? Наведіть приклади, на ваш погляд, успішних кейсів?

Відомий китайський ієрогліф стверджує, що будь-яка криза для одних стає загрозою, а для інших – відкриває нові можливості. Звичайно, 2020 рік став роком викликів для кожного з нас і, звичайно ж, для бізнесу. І ми маємо приклади успішних проектів, які започаткувалися саме у 2020. Наприклад, заснування закритого міжнародного «Business Woman Club», який об’єднав успішних жінок з різних країн у сфері бізнесу, політики, культури та мистецтва заради консолідації, розвитку, спілкування та співпраці.

Для мене особисто, як для власника компанії, 2020-й став початком нових напрямків розвитку бізнесу – я відновила «Trade House-Casa de Comercio «ILVA», який займається зовнішньо-економічною діяльністю і на сьогодні маємо дострокові контракти із чотирма країнами. Також був зареєстрований холдинг «IMC» – Investment Management Company – який об’єднав у собі кілька успішних компаній в тому числі і « I.Bauwens&Co» та «Trade House», у сфері інвестицій для розвитку регіонів України.

На який термін повернення інвестицій можуть розраховувати закордонні компанії в Україні? І на скільки термін повернення інвестицій в Україні відрізняється від інших країн?

Особливістю України, яка вигідно відрізняє нас з-поміж інших потенційних країн для інвестування, є відносно короткий термін повернення інвестицій. У Європі показник терміну повернення інвестицій у 15 років вважається супер успішним. Середній європейський показник – до 20 років. У пострадянських країнах середній термін повернення інвестицій близько 12 років. Ми ж можемо підібрати кейси із терміном повернення від 5-10 років.

Наприклад, у дохідній нерухомості є проекти із терміном повернення інвестицій до 6 років, а у внутрішньому туризмі – до 10 років. Зараз маємо у розробці проект саме із внутрішнього туризму, розрахований період повернення інвестицій біля 9 років, або у сфері ІТ напрямку і до 5 років.

Як порекомендуєте державним органам, які займаються залученням інвестицій в Україну, поліпшити позиціювання нашої країни на тлі таких сильних сусідів, як Польща чи Туреччина?

Я завжди рекомендувала і рекомендую дослухатися до людей-практиків. Тих, хто має великий практичний досвід міжнародних інвестицій, залучення інвестицій в Україну, або в інші країни світу. Також важливо прислухатися до людей бізнесу як малого і середнього, так і великого, які займаються зовнішньо-економічною діяльністю. Жодні маркетологи чи піар-менеджери, випускники найкращих бізнес-шкіл, не зможуть зобразити інвестиційну привабливість країни краще, ніж ті, хто на практиці досягає високих результатів. Практика – це завжди найкраща школа.

Щодо порівняння України з Туреччиною і Польщею, я б не розглядала ці країни у якості наших інвестиційних конкурентів. Ми близькі лише географічно. Польща знаходиться у своєму перехідному періоді і поступово інтегрується у загальноєвропейську бізнес-спільноту. А у Туреччину я б рекомендувала інвестувати дуже обережно. Це країна зі своїм специфічним менталітетом та культурою ведення бізнесу, з чим не так легко співпрацювати людині з інших географічних широт.

Чим Україна може бути більш привабливою в плані інвестицій?

2020 рік став свого роду каталізатором, який пришвидшив вмирання або тотальні зміни у тих бізнесах, які цього давно потребували, а, з іншого боку, чітко показав потенційно привабливі напрямки розвитку та інвестицій.

Наприклад, в Україні надзвичайно привабливим є розвиток внутрішнього туризму. Карантинні обмеження, закриті кордони змусили мільйони громадян шукати місця відпочинку всередині країни. І якщо Західна Україна і Карпатський регіон вже давно і активно розвиваються, залучаючи інвестиції, будуючи нові готельні та відпочинкові комплекси, розвиваючи інфраструктурні об’єкти, займаючись піаром та популяризацією, то морські напрямки, узбережжя Чорного та Азовських морів в Одеській, Херсонській чи Запорізькій областях виявилися не готовими ні до кількості відпочиваючих, ні до надання якісного сервісу, до якого вже звикли наші громадяни у Туреччині чи Єгипті.

Крім відпочинкового туризму, потенційно привабливим є також розвиток медичного туризму в Україну. Ми маємо величезний рекреаційний потенціал: мінеральні води, лікувальні грязі, сольові озера, сприятливий помірний клімат, які у комплексі з відомим у світі високим рівнем професіоналізму українських лікарів стають високопривабливим напрямком швидкоокупних інвестицій.

Ще одним цікавим напрямком для інвестицій в Україну є сільське господарство. Є великий незадоволений попит на продукцію ягідного господарства, молочну продукцію, продукцію тваринництва. Причому Україна не задовольняє навіть власні потреби у сільськогосподарській продукції, продовжуючи імпортувати, наприклад курятину з Канади, а свинину з Європи. Тому інвестиції у розвиток сільського господарства однозначно є потенційними.

Якщо ви можете допомогти з запуском/оптимізацією будь-якого бізнесу, то чи є бізнеси, якими не станете займатися з яких-небудь причин?

У жодному випадку не буду допомагати із запуском чи оптимізацією будь-яких нелегальних бізнесів або тих, що вважаю для себе неетичними. Наприклад, є запит на розвиток проекту із вирощування марихуани. Такий проект я навіть не взяла на розгляд. Або про допомогу Торгового дому з продажем зброї, – також категорично відмовила.

Наскільки грає роль різниця менталітетів інвестора та українських реалій? Що найскладніше для сприйняття інвестора-іноземця в нашій країні?

Запитання це надзвичайно актуальне і важливе. Дійсно, реалії українського бізнесу – виключно для українського менталітету. Різниця відчутна навіть на рівні інвесторів з географічно чи історично близьких нам країн, наприклад, Білорусь чи Росія. Але це особливість України і відповідно особливість міжнародного бізнесу. Навіть європейські країни, об’єднані Євросоюзом, мають різний менталітет і інвестору, наприклад, з Бельгії, дуже складно буде вести успішний бізнес у Німеччині.

Саме тому при інвестуванні у країну, в якій ви не народилися і не проживаєте, так важлива підтримка і консультування з такими компаніями, як «IMC». Адже я особисто маю бізнес в інших країнах і співпрацюю з багатьма країнами світу. Тому я чудово розумію відмінності у менталітетах різних країн та України, і знаю, як правильно ці відмінності використовувати на користь бізнесу.

Що потенційний інвестор отримає за допомогою «I.Bauwens & Со», чого не можуть надати ваші конкуренти? Які ваші переваги?

Щодо переваг співпраці саме зі мною, то це дуже просто і чітко. По-перше, я практик. А як я вже говорила, тільки людина з тривалим практичним досвідом в конкретній галузі і країні, може виступати експертом.

Причому я виступаю і як інвестор – інвестую у дохідну нерухомість та сільське господарство.

Експертами-практиками з досвідом міжнародної співпраці є також усі мої партнери, з якими я працюю по проектах.

Можу впевнено сказати, що заключивши договір на співпрацю з нашою компанією, інвестору не потрібно залучати додаткових спеціалістів для роботи на ринку України. Адже ми надаємо весь спектр послуг і є компанією повного циклу. Будь-який проект ми розпочинаємо зі збору інформації, її аналізу і надання рекомендацій. Після прийняття інвестором рішення, ми забезпечуємо юридичний і фінансовий супровід угоди, який не закінчуємо після її підписання, а супроводжуємо, консультуємо і допомагаємо протягом усього часу здійснення інвестором діяльності в Україні. Тобто, без перебільшень можна сказати, що ми закриваємо усі потреби інвестора, пов’язані з бізнесом в Україні.

Після утворення Investment Management Company ми об’єднали найкращих експертів у галузях міжнародного права та фінансів і надаємо для інвесторів повний контроль та супровід бізнесу на території України. Завжди виступаємо на боці інвестора, є для нього зором і нюхом в Україні, серцем і мозком, допомагаємо реалізувати задуми максимально ефективно і з найменшими ресурсними затратами.

Як відомо, судова система в Україні має низький рівень довіри, в тому числі серед інвесторів. Це перешкоджає залученню інвестицій в Україну. Як ви згладжуєте ці нюанси?

Так, на жаль, Ви праві. Дійсно, судова система в Україні має низький рівень довіри і не є сильною стороною нашої країни. І я часто маю дискусії з цього приводу, переконуючи, що незалежно від якості судової системи, Україна доцільна і приваблива для інвестування. На прикладі ритейлінгових компаній, власників торгівельних центрів чи мереж автозаправних станцій ми бачимо, що в Україну заходять нові потужні гравці ринку з країн Європи, Азії чи США. Тобто, не все так страшно, і при грамотному юридичному супроводі низький рівень довіри до судової системи нівелюється.

І як я вже говорила, ми маємо надзвичайно сильних і професійних адвокатів- міжнародників, які буквально оберігають наших інвесторів, захищаючи їх активи та капітал і надаючи всесторонню підтримку.

Яким одним словом можна описати інвестиційний клімат в Україні?

Одним словом описати інвестиційний клімат України неможливо. Бо інвестиції, особливо високодохідні, це завжди ризики, незалежно від країни. Але в Україні ви інвестуєте у реальний сектор, який можна побачити на власні очі чи відчути власними руками.

І друга характеристика, яка описує інвестиційний клімат в Україні – це високий рівень дохідності і швидкий, відносно інших країн, термін повернення інвестицій.

Ви є учасницею жіночого бізнес-клубу «Business Woman Club», для чого взагалі потрібно вступати у подібні клуби?

Я стала першою учасницею міжнародного жіночого клубу «Business Woman Club». Мене давно запрошували приєднатися і стати повноправним членом різні бізнес-спільноти. Я багато аналізувала, спостерігала і розмірковувала. Але ні хвилини не вагалася і вступила до «Business Woman Club» одразу, як Ганна Крисюк його заснувала. Адже будучи близько знайомою з президентом клубу протягом кількох років, я точно знаю, за що б вона не бралася, щоб не започатковувала, ця справа неодмінно приречена на успіх. Так сталося і з «Business Woman Club».

Сьогодні клуб – це міжнародне жіноче об’єднання, членкинями якого зараз вже є не лише бізнес-леді. Серед нас є політики, дипломати, меценати, громадські діячі. Ми розвиваємо міжнародні стосунки і маємо учасниць не лише з України, а й з багатьох країн світу. Зокрема, Куби, Аргентини, Угорщини, Канади, Хорватії.

Клуб дає дуже важливу бізнес-підтримку, особистісний і соціальний розвиток, можливість залучення до міжнародних проектів і участі у глобальних ініціативах.

Підтримка, яку надають членкині і Президент клубу Ганна Крисюк учасницям, неоціненна. Саме завдяки Клубу у складному 2020-му я змогла реанімувати «Trade Hause-Casa de Comercio ILVA» і масштабувати діяльність інвестиційної компанії із розвитку регіонів України «Investment Management Company» – засновниками якого стали три членкині нашого клубу.