Новини,  Нотатки BW Club

Найкращі ідеї для стартапу в Україні в 2023

У 2023 році світова економіка, незважаючи на військовий конфлікт росії в Україні, продовжить зростання і за різними оцінками становитиме від 1,4% до 2,7%. Однак через високий рівень інфляції, як і раніше, зберігається ризик повернення рецесії. Крім того, епідеміологічна ситуація з коронавірусом у Китаї та загалом на планеті ще дуже довго буде вкрай непрогнозованою.

Додавши до цього війну, що триває в Україні, запуск нового стартапу, з одного боку, здається безумством. Однак, насправді зараз настав найбільш вдалий момент для інвестування в новий бізнес та створення нових бізнес-моделей. Війна та пандемія радикально змінили людські звички, саму структуру економіки України. Ті підприємці, які зможуть першим осідлати хвилю змін, отримають перевагу над своїми конкурентами.

InVenture зібрав найцікавіші та найперспективніші ідеї для стартапу, які будуть актуальні в найближчі роки, і допоможуть Вам визначитися який запустити стартап у 2023 році.

Торговий майданчик в інтернеті

Що може бути банальнішим за черговий маркетплейс? Однак, відкриття нового торгового інтернет-майданчика лише на перший погляд здається поганою ідеєю. Найближчими роками сфера Інтернет-торгівлі зростатиме надзвичайно високими темпами. За час карантину в українців виробилася звичка купувати необхідні товари у мережі. Популярність класичних ТЦ і ТРЦ поступово знижується у звязку з пандемією і переходом як продавців, так і покупців в онлайн. Показовим є приклад компанії IKEA, яка зайшла на український ринок, запустивши в нашій країні інтернет-магазин, не чекаючи відкриття офлайн-представництва.

Найкращі ідеї для стартапу в Україні в 2022 за версією InVenture

У нинішніх умовах різні торгові майданчики тільки набиратимуть популярності. Новому маркетплейсу доведеться конкурувати з такими гігантами як Prom.ua або OLX, але не варто впадати у відчай. У нашій країні ще тільки розвивається формат спеціалізованих торгових інтернет-майданчиків, а низка вузьких товарних ніш, як і раніше, залишаються незайнятими. Особливо авантюрні стартапери можуть ризикнути і вийти на африканський, латиноамериканський, індійський чи південноазіатський ринок, де на сьогоднішній день Інтернет-торгівля лише проходить стадію становлення, і багато вже апробованих на Заході ідей ще не реалізовано. Щоправда, варто враховувати, що у створення успішного маркетплейсу потрібно інвестувати сотні тисяч доларів.

Смарт-офіси та коворкінги

Відомо, що звичка формується за 21 день. Не дивно, що багато працівників встигли звикнути до віддаленої роботи і зараз не хочуть повертатися до офісів. Крім того, масштабна економічна криза змушує компанії заощаджувати кошти. Карантин продемонстрував, що більшість робочих завдань можна цілком ефективно виконувати і вдома, тому багато компаній планують суттєво урізати витрати на оренду, утримання офісів, переводячи співробітників на дистанційний режим роботи. Згідно з опитуванням CBRE Ukraine, після закінчення пандемії половина українських компаній планує залишити частину працівників на «удальонці». Це рішення дозволить бізнесу на третину скоротити витрати.

Епідемія призвела до серйозного перегляду концепції організації офісного простору. Тепер кожен співробітник не матиме власного робочого місця, співробітники приходитимуть в офіс лише час від часу і займатимуть вільні місця. Також офіси формату open space втратить свою популярність. Все більшу популярність набуватиме смарт-офіси, приміщення з великою кількістю маленьких кімнат. Можливо, частину компаній переведуть працівників у коворкінги. Очевидно, що найближчими роками на нас чекає епоха «гнучких офісів» та розробка, створення офісних приміщень нового типу – чудова ідея для стартапу у сфері комерційної нерухомості.

Сервіс для контролю дистанційної роботи

Один із головних трендів сучасності – збільшення кількості віддалених співробітників. За даними дослідження компанії Gartner, найближчим часом понад 50% працівників розумової праці перейдуть на дистанційну зайнятість. Зростання популярності віддаленої роботи означає, що робочі процеси будуть оцифруватися, йти в онлайн. Компаніям зараз як ніколи потрібні різні послуги для організації дистанційної роботи, хмарні сховища даних, система трекінгу та контролю за співробітниками, програми відеозвязку, CRM-системи, послуги для управління файлами. Стартапи, які допомагають організувати віддалену роботу, викликатимуть особливий інтерес в інвесторів.

Сервіс доставки здорової їжі

За час карантину українці звикли замовляти їжу з ресторанів та супермаркетів додому та ринок сильно зростав на пандемійних стероїдах. Якщо в 2018 році обсяг ринку доставки їжі становив близько $50 мільйонів, то в 2019 році цей показник зріс удвічі – до $100 мільйонів, у 2020 році, згідно з оцінкою McKinsey, український ринок доставки їжі становив уже $230 млн, а на кінець 2021 року досяг $300 млн.

Постраждали усі гравці Bolt, Glovo, Rocket, Zakaz. За оцінками Івана Грінчука, керівника напряму доставки їжі Bolt Food в Україні — загалом ринок доставки їжі скоротився більш як удвічі: на 40% від довоєнного рівня.

Незважаючи на те, що в Україні вже діє низка служб доставки, свою частку ринку новий стартап може дуже швидко відхопити саме в теперишній час. Потенціал для зростання ринку доставки продуктів харчування в Україні колосальний, оскільки в Україні лише 1% всієї їжі продається через інтернет, а, наприклад, у Британії 12% всіх продуктів харчування реалізуються в інтернеті.

Найбільші шанси на успіх мають спеціалізовані служби доставки, стартапи, які зайняли б унікальну ринкову нішу.

Лідогенерація для бізнесу

Гарячі ліди зараз як ніколи потрібні будь-якій компанії, але утримувати величезний відділ продажу та маркетингу – дороге задоволення. Хороше рішення – віддати лідогенерацію на аутсорс.

Лідогенерація – вкрай розтяжне поняття. Агентство лідогенерації може займатися email-маркетингом, SEO, просуванням в соцмережах, налаштуванням реклами в Google, холодними та теплими продажами (дзвінками), створенням сторінок, що продають в інтернеті. На сьогоднішній день найбільші шанси на успіхи мають стартапи, які автоматизують збирання лідів, дозволяють серйозно збільшити конверсію. Лідогенерація — це область, де сьогодні можна втілити в життя найоригінальніші бізнес-ідеї.

Платформа для віртуальних івентів

Івент-індустрію, поза всяким сумнівом, чекають грандіозні зміни. Вкрай ймовірно, що класичні конференції, бізнес-заходи не скоро повертаються в наше життя. Освітня сфера також дедалі більше «діджалізуєшся», йде в онлайн. Але карантин продемонстрував, що класичні платформи для організації дистанційних конференцій (Zoom, Skype) не справляються із покладеними на них завданнями. В результаті на ринку стали зявлятися різні послуги для проведення дистанційних конференцій, заходів (наприклад, Google Meet).

Найкращі ідеї для стартапу в Україні в 2022 за версією InVenture

Однак усі подібні платформи мають один загальний недолік. Вони не здатні забезпечити відчуття присутності на заході, що вкрай важливо, особливо якщо говорити про освітні або розважальні івенти. На сьогоднішній день вже створено різноманітні VR-платформи, але для використання цих сервісів потрібні окуляри віртуальної реальності. Доступна та проста платформа для організації віртуальних івентів, яка забезпечить користувачеві ефект присутності на заході, може стати головним стартапом десятиліття.

Віртуальна психологічна терапія

Якщо ви маєте психологічну освіту або просто підковані у сфері психології, спробуйте організувати психологічні курси в інтернеті. В умовах кризи та епідемії у людей загострюються психологічні проблеми, зявляється депресія. Наприклад, майже у кожного третього американця виявили ознаки «карантинної депресії». Настають важкі часи, тому люди все більше потребуватимуть кваліфікованої психологічної допомоги.

Бізнес у сфері онлайн-психології може зводитись не тільки до звичайних психологічних консультацій в онлайн-режимі. Так, ви можете продавати навчальні матеріали, інфопродукти. Крім того, зараз активно розвиваються різні медичні аналоги сервісу Booking та маркетплейси. Подібний проект можна було б реалізувати й у галузі психології.

Віртуальний дизайн квартир

Незважаючи на важку економічну ситуацію люди продовжуватимуть робити ремонти у своїх оселях. Дедалі більше молодих сімейств хочуть зробити унікальний дизайнерський ремонт, але при цьому вони не мають часу на похід до дизайнера та обговорення всіх деталей. У таких випадках хороша ідея – віртуальна консультація з дизайнером. В режимі online можна вирішити всі питання, крім того, дизайнер може заощадити на оренді офісу, що в нинішніх умовах важливо.

Цікава ідея для стартапу — сервіс, що дозволяє швидко створювати компютерну дизайн-модель квартири, а потім демонструвати її клієнту за допомогою технологій віртуальної реальності. Подібна технологія дозволила компанії-забудовнику «Укрбуд», в найкращі часи для компанії, збільшити продажі на 50%.

Рюкзаки

Останнім часом рюкзаки стають дуже популярним трендом. Їх носять не лише школярі, а й IT-фахівці, офісні працівники, мандрівники. Тому якщо ви плануєте запустити стартап у fashion-індустрії, варто задуматися про виробництво оригінальних рюкзаків. Найяскравішим прикладом успішного «рюкзачного» бізнесу є український стартап Pix Backpack, який створює рюкзаки з LED-екраном.

Найкращі ідеї для стартапу в Україні в 2022 за версією InVenture

Тільки за допомогою краудфандингу Pix зібрав близько півмільйона доларів, а обсяг річного продажу стартапу склав мільйон доларів! Приклад Pix доводить, що на рюкзаках можна побудувати успішний бізнес. Головне зробити ваші рюкзаки по-справжньому унікальними.

Розробка чат-ботів

Часто клієнти, перш ніж замовити товар чи послугу, ставлять багато різних питань, забираючи час у співробітників служби підтримки. Це призводить до того, що бізнес втрачає ліди, а потенційні покупці йдуть до конкурентів. Уникнути цієї ситуації можна за допомогою спеціального чат-бота, який виконує деякі базові завдання зі спілкуванням з потенційними клієнтами. Чат-боти потрібні будь-якому бізнесу, що є в інтернеті. Створення чат-бота коштує недорого, цей продукт доступний більшості підприємців. Розробка чат-ботів – чудова ідея для стартапу з урахуванням того, що все більше підприємств переходять в онлайн і попит на чат-боти тільки зростатиме.

Програми для smart-домів

Smart-будинки користуються популярністю на Заході та серед забезпечених українців. Останнім часом українські забудовники активно продавали малометражні «смарт-квартири», які зі smart-житлом не мають нічого спільного, крім приставки «смарт». Smart-будинок – це «розумний будинок», житло, обладнане різними програмами для полегшення життя. Гарний Smart-будинок це – цілий комплекс різних систем. У такому житлі обовязково є сучасна сигналізація, автоматичне регулювання опалення та електроживлення, система клімат-контролю. Зрозуміло, що все програмне забезпечення для smart-дому потрібно розробляти, а у сфері створення «розумного житла» існує велика кількість можливостей нових стартапів, вільних ринкових ніш.

Програми для йоги, медитації, фітнесу

Епідемія коронавірусу змусила нас усіх набагато серйозніше ставитися до власного здоровя. Українці найближчими роками не лише частіше відвідуватимуть спортзал, а й приділятимуть увагу фізичній активності будинку. Крім того, важкі часи ведуть до того, що дедалі більше людей страждатимуть від депресії. Найкращі засоби проти стресу – йога та медитація. Але самостійно скласти правильну програму тренувань більшість людей не можуть, тому використовують різні фітнес-додатки. Тож розробники додатків для спорту, медитації, йоги та здорового способу життя без клієнтів точно не залишаться.

Найкращі ідеї для стартапу в Україні в 2022 за версією InVenture

Друк будинків на 3D-принтері

Технологія 3D-друку удосконалюється з кожним роком. 3D-принтери стають все більш ефективнішими, не далекий той день, коли люди зможуть створювати за допомогою 3D-принтерів житлові будинки. Ідея створення будівель за допомогою технологій 3D-друку є вкрай актуальною, адже більше одного мільярда людей не мають власного житла. За підрахунками американської компанії ICON, вартість створення одного будинку площею близько 70 кв.м за допомогою 3D-принтера може становити близько 4 тисяч доларів, а надрукувати таку будівлю можна буде лише за день! У США за допомогою 3D-принтерів було побудовано кілька великих обєктів, що доводить можливість застосування 3D-друку у будівництві. Словенська компанія BetAbram вже налагодила випуск будівельних 3D-принтерів. Їхня ціна стартує від 12 000 євро. Стартап у сфері 3D-друку буде вкрай затребуваний у регіонах, де необхідно швидко та дешево зводити житлові будинки та обєкти інфраструктури (Африка, Латинська Америка, Азія).

Відеоігри та кіберспорт

Кіберспорт та ігрова сфера не лише не постраждали під час епідемії, а й суттєво покращили свої позиції. Вартість акцій відомої ігрової корпорації Electronic Arts за час першої хвилі пандемії збільшилася на 35%, а акції японської компанії Nintendo за той же період зросли на 20%. Згідно з прогнозом Global Game Market Report у 2022 році обсяг світового ринку відеоігор зросте до 196 мільярдів доларів (у 2019 році ринок ринку відеоігор становив 152 мільярди доларів).

В ігровій сфері можна знайти безліч ідей для стартапу. Ви можете розробити класичну відеогру, придумати гру з унікальною концепцією, або створити додаток для кіберспорту, сервіс для ставок на кіберспорт. Все залежить тільки від вашої фантазії.

Утилізація відходів

Проблема утилізації відходів є однією з найгостріших для сучасного людства, внаслідок чого інвестиції у переробку сміття зростають з кожним роком. За даними дослідження компанії Research and Markets, у 2026 році обсяг світового ринку утилізації відходів збільшиться до $643 млрд. Варто зазначити, що в країнах ЄС переробляється до 60% ТПВ (твердих побутових відходів), а в Україні частка переробки побутових відходів становить лише 7-8%, тому у вітчизняній сміттєвій галузі залишається достатньо багато вільних ніш.

Найкращі ідеї для стартапу в Україні в 2022 за версією InVenture

Ви можете розробити власний стартап з утилізації або переробки відходів з метою їхнього вторинного використання, або вкласти гроші в існуючий проект. Так, профільному інвестору слід звернути увагу на діючий бізнес із переробки та утилізації небезпечних відходів. Підприємство має всі необхідні ліцензії та оснащене технологічним обладнанням. Компанія переробляє відходи з Європи, а також співпрацює з великими українськими підприємствами.

Вироби ручної роботи

Один із найпопулярніших трендів сучасності – хенд мейд. Модники та модниці все частіше купують вироби ручної роботи. Рукоділля – гарна ідея для організації власного невеликого стартапу. На відміну від більшості бізнес-ідей, хенд мейд не вимагає якихось великих вкладень.

Ви можете робити буквально все, що завгодно. Найбільшою популярністю серед покупців сьогодні користуються такі вироби ручної роботи: одяг, прикраси та біжутерія, купальники, солодощі та різноманітні продукти харчування, подарункові коробки, косметика, іграшки.

Реалізувати свою продукцію ви зможете через інтернет. Для початку можна створити найпростіший сайт. Також гарним джерелом покупців для виробів ручної роботи є Instagram.

Інтернет-маркетинг для малого бізнесу

Карантин весни 2020 продемонстрував, що якщо бізнес відсутній в інтернеті, то він не існує. Тому малі та середні підприємці були змушені йти в онлайн. Однак більшість бізнесменів не можуть дозволити собі оплачувати роботу професійних маркетологів, утримувати цілі відділи маркетингу. Тому вони змушені звертатися до агенцій інтернет-маркетингу.

Якщо ви компетентні у маркетингу, то можете спробувати створити власне агентство, яке надаватиме послуги малому та середньому бізнесу. Ви можете спеціалізуватися в якійсь конкретній сфері (SEO або SMM, наприклад) або надавати повний комплекс маркетингових послуг (цей варіант краще).

Зелена енергетика

У сфері альтернативної енергетики щороку зявляються нові стартапи. Зелена енергетика – не лише модний тренд, а й гарна нагода для заробітку. Так, в Україні держава зобовязується викуповувати у виробників зеленої енергії всю електрику за фіксованим «зеленим тарифом» (0.183 євро, якщо станцію підключено у 2017-2019 рр.; 0.164 євро, якщо станцію підключено у 2020-2024 р. та 0,146 євро, якщо станцію підключено у 2025-2029 рр.). Глобальне потепління відкриває перед українськими виробниками сонячної енергії нові можливості. Варто зазначити, що у 2022 році ВІЕ-станції стали головним виробником електроенергії у ЄС. Можна впевнено стверджувати, що навіть незважаючи на поступове зниження зеленого тарифу, зелена енергетика залишається однією з найбільш інвестиційно-привабливих галузей в Україні.

Аграрні технології

Агросектор залишається одним із небагатьох секторів української економіки, який демонструє відносно стабільні темпи зростання. Аграрна сфера хоч також постраждала як і багато бізнесу в період війни, зокрема через проблеми з збутом і логістикою зерна, вона залишається досить привабливим напрямком для інвесторів в цей час. Великою проблемою для українських аграріїв є кліматичні зміни, але цього року погода обіцяє бути сприятливою для сільськогосподарського виробництва.

Найкращі ідеї для стартапу в Україні в 2022 за версією InVenture

Сільське господарство стає дедалі технологічнішим. Кліматичні зміни та цифровізація економіки змушують аграріїв шукати нові високотехнологічні рішення. У сучасному сільськогосподарському підприємстві активно використовуються нові цифрові рішення. Агросектор стає одним із головних клієнтів українських IT-компаній.

Існують дві гарні ніші для створення стартапу в агросфері. Ви можете або запустити високотехнологічне фермерське господарство, або розробляти програмне забезпечення для агробізнесу.

Вітамінний бар, онлайн-магазин вітамінів

Найближчі десять років українці приділятимуть велику увагу зміцненню свого імунітету, тому вітаміни стануть одним із найходовіших товарів. Ви можете добре заробити на вітамінному хайпі, запустивши онлайн-магазин вітамінок.

Більш оригінальна стартап-ідея у вітамінній сфері – вітамінний бар. Звісно, ​​інвестувати у будь-який заклад громадського харчування в наш час дуже небезпечно, але вітамінний бар може стати винятком. У такому барі відвідувачам будуть пропонуватись різні напої, коктейлі, що містять вітаміни та сприяють зміцненню імунітету. Відбою від клієнтів у бару не буде (особливо якщо вкласти достатньо грошей в інтернет-маркетинг і рекламу).

Джерело