Нотатки BW Club

Зростання за будь-яку ціну чи гармонійне зростання бізнесу?

Що вам ближче до душі: зростання за будь-яку ціну або гармонійне зростання бізнесу? Коли запускаєш  новий напрямок існуючого бізнесу, не плануєш «згорнути намет» вже через кілька місяців. Кожен підприємець думає: «Так, за статистикою 9 з 10 стартапів провалюються. Але я то з тих, хто точно потрапить в десяту! ». І програє, ще на етапі запуску.

Щоб проект подолав «долину смерті» і залишився в грі, доведеться задуматися про те, як забезпечити надійну  стабільність. Яка гарантує поступовий рух вперед, фінансування поточної діяльності і дозволить інвестувати в зростання. І хоча зрозуміло, що зростання – це позитивна зміна будь-якого показника за період часу, тут важливо зрозуміти, як комплексно оцінити це зростання, або що є реальними показниками прогресу бізнесу.

ЧОМУ гармонійний ріст ТАКИЙ ВАЖЛИВИЙ

Навіть в інвестиційній фазі розвитку будь-якого проекту є проміжні результати. Які говорять про те, що бізнес не стоїть на місці, а рухається вперед з певним темпом. У парадигмі інвестиції на будь-якому етапі повинні приводити або до цільових фінансових показників, або до проміжного результату – «продукту», що володіє користю і цінністю, а значить і вартістю на ринку. Цей «продукт» являє собою матеріальний або нематеріальний актив. Його можна врахувати при оцінці швидкості росту або прогресу бізнесу.

Зрілий бізнес може жити ілюзією, що він росте. Директор або керівник оперують цифрами зростання частки ринку і приростом обсягу продажів, кількістю відкритих торгових точок, об’ємом випущеної продукції і т.п. Часто забуваючи просту істину – «Розмір і оборот роблять нас гордими, але тільки прибуток щасливими ».

Але і це ще не все.

Валовий прибуток або маржинальний прибуток не враховує витрати на те, якою ціною вона досягнута. Чистий прибуток, який підводиться в балансах і звітах про прибутки і збитки – це «паперовий» прибуток. Він навряд чи підкаже скільки грошей можна вилучити з компанії безболісно, ​​скільки коштує ваш бізнес, а також, як довго ви зможете утримувати свою частку ринку.

Наприклад, далеко не кожна торгова компанія точно знає скільки у неї простроченої дебіторки, скільки доведеться заплатити штрафів за прострочену кредиторську заборгованість. Скільки неліквідів «висить» на складі і скільки товару може повернутися з каналів продажів. Тобто, де той «розмазаний» прибуток компанії, який повинен зробити вас щасливими.

Висновки очевидні:

  • Зростання компанії неможливо описати одним єдиним параметром, якщо ви хочете, щоб компанія росла, розвивалася гармонійно, а значить забезпечувала життєздатність поточного бізнесу і достатні інвестиції в майбутнє.
  • Для кожної компанії характерний свій набір показників та індикаторів зростання, що дозволяє перевести фінансові показники процвітання бізнесу в дії, які потрібно зробити, щоб це процвітання було досягнуто.
  • Набір показників і їх співвідношення повинні бути закладені в наскрізну систему цілей і наскрізну аналітику, відображати траєкторію руху компанії до бажаного сценарію майбутнього.
  • Вся сукупність показників повинна відображатися в динаміці в режимі реального часу. Щоб отримати можливість своєчасного аналізу причинно-наслідкових зв’язків, прогнозу на майбутнє, оцінки розриву і вироблення комплексу коригувальних дій.

Власники компаній, топ-менеджери і інвестори хочуть одного, щоб їх бізнес ріс і це зростання було керованим на всьому шляху досягнення мети. Але само по собі зростання ще не є гарантією результату. Якщо ваш бізнес зростає повільно, то швидше за все він вмирає, просто це ще не так помітно. А якщо ваш зріст не відповідає критеріям гармонійності, то провал може наступити несподівано.

Тільки якщо стартап або бізнес зростає досить швидко і гармонійно можна забезпечити собі «подушку безпеки», зачепив на майбутнє і керованість. Тоді твердо можна заявити, що «Мій стартап обов’язково потрапить, якщо і не в один відсоток найуспішніших проектів, то вже в 10% тих, що вижили і зростаючих точно», або «Мій зрілий бізнес вийде в десятку лідерів ринку».

МАЛЕНЬКА ПІДКАЗКА АБО
ПРОСТИЙ ПРИКЛАД ГАРМОНІЙНОГО ЗРОСТАННЯ БІЗНЕСУ

Домогтися гармонійності розвитку бізнесу можна за допомогою зростання як мінімум трьох показників: виручки, прибутку і активів. Єдиного сценарію немає, і це логічно. Гармонійність співвідношення зростання виручки, прибутку і активів визначається цілями бізнесу і бажаним сценарієм майбутнього.
Спочатку визначивши правильне співвідношення виручки, прибутку і активів для свого бізнесу, можна змінити ставлення до того чи іншого сценарію зростання. Який розглядається в якості інструменту досягнення бажаного сценарію майбутнього. Необхідно вирішити, що для вас важливіше – виручка, прибуток, активи або ще щось? І тільки після цього розробляти план дій і наскрізну систему цілей.